Medyada Biz

Metalsan Gazetesi

Çayırova Demir Çelik’ten standart ve
özel çelik hasırlar
 

M. Adil Tektunalı
Yönetim Kurulu Başkanı

Müşteri taleplerine göre standart ve özel çelik hasır üretimi yapan Çayırova Demir Çelik, çapı 4-12 mm arasında değişebilen, üstün yapışma nitelikli soğuk çekme nervürlü tel ve çapı 2.2-8 mm olan düz yüzeyli soğuk çekme tel de üretiyor. Çayırova Demir Çelik Yönetim Kurulu Başkanı M. Adil Tektunalı, üretim faaliyetleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

Firmanız ve ürünleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?
Çayırova Demir Çelik Sanayi Ticaret AŞ, 1979 yılından beri demir çelik sektöründe faaliyet göstermektedir. Buna ek olarak 2001 yılı itibariyle Çayırova Demir Çelik AŞ, Gebze/Çayırova mevkiindeki modern tesisinde tam otomatik makineler ile çelik hasır üretimine başlamıştır. Çelik hasır; güneş enerjisi panelleri, prefabrik panel ve inşaat üretiminin temel maddesidir. Üretimimiz, döşemelerin çalışma şekillerine göre standart çelik hasır (0 ve R tipleri) ve özel imalat çelik hasır (istenilen ölçü ve şekillerde) olarak gerçekleşmektedir. ÇayırovaAŞ, çapı 4-12 mm arasında değişebilen, üstün yapışma nitelikli soğuk çekme nervürlü tel ve çapı 2.2-8 mm olan düz yüzeyli soğuk çekme tel de üretmektedir.

Ürünleriniz hangi sektörlerde kullanılıyor?
Depreme dayanıklı olarak imal edilen çelik hasır, özellikle döşemelerde, perdelerde, istinat duvarlarında, beton yollarda, kazıklı temellerde, beton boru imalatlarında, tünellerde, galerilerde, kanal ve kanaletlerde kullanılır. Bunların dışında bahçe çiti, korkuluk ve asma tavanlar
 için kullanılabilir.

Firmanızın 2008 performansını değerlendirir misiniz? 2009 hedefleriniz nelerdir?
2008 yılında yüzde 75 üretimle, ortalama aylık 300 ton ve senelik 3600 ton mamül üretimi yapılmıştır. 2003-2007 yılları
arasında inşaat sektöründeki yükseliş ve ekonominin canlı oluşu ve inşaatın ihtiyaç oluşu sebebi ile üretim ve satışlarımız yüksek seviyelerde idi. Ancak 2008 yılında inşaat sektöründeki daralma ile başlayan ve 2008 sonu ile patlak veren küresel kriz sebebiyle 2008 yılı sonuna doğru bizim de üretimimizde bir daralma yaşanmıştır. 2009 için ise nisan ayı itibari ile bir canlanma bekliyoruz. Ancak 2009 yılı içerisinde gelen talep kısırlığı ve hammadde fiyatlarının dalgalı olması sebebiyle, daha çok müşteri odaklı çalışma anlayışıyla, çelik hasır üretimini gelen teklifler doğrultusunda stoklarımızı kontrol altında tutacağız. 2009 yılı sonlarına doğru inşaat sektörünün canlanacağı düşüncesiyle tam kapasite ile çalışmayı arzu etmekteyiz.

Küresel krizin firmanıza ve paslanmaz sektörüne etkileri konusundaki düşünceleriniz nelerdir?
Finansal ve küresel kriz nedeniyle 2008 eylül ayı itibari ile talebin düşmesinden dolayı ilk etapta imalatımızı düşürmeyi tercih ettik. Fakat daha sonraki aylarda mevcut stokları eritebilmek için geçici olarak üretime ara verdik. Stoktaki çeşit ihtiyaçları azaldıkça imalata devam etmekteyiz. Ekonominin düzelmesi halinde ek bir hasır çelik makinesi ilave etmeyi düşünüyoruz. Daha kaliteli ve ucuz fiyatta müşterilerimize hizmet sunmayı hedefliyoruz.
e-Posta Yazdır
Ziyaret : 984644
ÇAYIROVA DEMİR ÇELİK SAN. TİC. A.Ş., çelik hasır, hasır çelik, çesan, çit hasırı, demir celik, çayirova, nervürlü kangal demir, nervürlü çubuk demir, boy çubuğu, etriye, özel çelik hasırlar, beton çelik hasırı, q131, q188, q221, q335, q106, q158, q188/188 , q131/131, q221/221, q335/335, q tipi çelik hasır, r tipi çelik hasır, donatı çeliği, celik, hasir, celik hasir, hasir celik, nervurlu, celik hasirlar, celik hasir fiyatlari, celik hasir olculeri, inşaat demiri, cit, çit